Відсьогодні Україна запроваджує обов’язкову самоізоляцію для осіб, які повернулись із країн, де стрімко поширюється новий штам коронавірусу Омікрон. Відповідні зміни вніс Кабінет Міністрів 1 грудня - повідомляє МОЗ.
Йдеться про такі країни: Південно-Африканська Республіка, Ботсвана, Зімбабве, Намібія, Лесото, Есватіні, Мозамбік, Республіка Малаві.
Тепер особи, які понад 7 днів перебували на території вказаних країн протягом останніх двох тижнів, повинні піти на самоізоляцію на 14 діб.
Самоізоляція стосується громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які постійно або тимчасово проживають на території України, є подружжям або дітьми громадян України, які повертаються в Україну.
Вакцинація, негативний тест чи сертифікат про одужання не є підставами для скасування самоізоляції.
Іноземцям та особам без громадянства, які постійно або тимчасово не проживають в Україні та протягом останніх семи днів перебували на території вказаних держав, в’їзд забороняється взагалі.
Винятки - іноземці та особи без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в України, є подружжям або дітьми громадян України, працівниками дипломатичних представництв та консульських установ, міжнародних організацій, інших категорій за погодженням Міністерством закордонних справ.
24 листопада Всесвітня організація охорони здоров'я повідомила про виявлення нового штаму COVID-19 у Південній Африці. Цей варіант має велику кількість мутацій. Попередні дані свідчили про підвищений ризик повторного зараження Омікроном у порівнянні з іншими штамами.
Про виявлення випадків зараження штамом Омікрон вже повідомили низка європейських країн, Канада, Австралія, Ізраїль та Гонконг.
Наразі відомо не так багато фактів про нову мутацію.
Кількість випадків нового штаму збільшується майже у всіх провінціях Південно-Африканської Республіки. Тобто цей варіант може мати підвищену швидкість передачі.
Точно не зрозуміло, чи передається Омікрон швидше, ніж штам Дельта. Також достеменно невідомо, чи викликає нова мутація важчий перебіг захворювання у порівнянні з іншими варіантами.
Наявні дані також не вказують на специфічні симптоми, які б вирізняли перебіг захворювання саме на Омікрон.
Новий штам може мати близько 30 мутацій, через які може бути повторне інфікування, підвищена трансмісивність та можливе зниження ефективності вакцини.
Водночас немає жодних даних, які б стверджували, що вакцина проти COVID-19 не ефективна проти штаму Омікрон. Очікується, що найближчі два-три тижні інформація про вплив вакцини на Омікрон буде доступна.
Як із раніше, ефективними профілактичними заходами залишаються: використання масок, відстеження контактів та дотримання дистанції.
Чутливість і специфічність швидких тестів для виявлення штаму Омікрон наразі невідома.
Станом на 29 листопада в Україні не виявлено новий штам. Міністерство закордонних справ рекомендує громадянам України утриматись від поїздок до країн, де виявили штам Омікрон.