Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка представив прем'єру вистави "Калігула" за п' єсою Альбера Камю, яку поставив наш талановитий земляк Іван Уривський.
Як повідомляє сайт 0564.ua з посиланням на Facebook-сторінку Івана Уривського, прем'єра відбулась 5 і 6 липня на новій сцені Киівського театру імені Лесі Украінки.
"Світ, такий як він є,— нестерпний. Отже, мені треба здобути місяць, або щастя, або безсмертя — байдуже що, хай воно буде й облудне, аби належало до іншого світу", - одна з гучних цитат імператора, якого ніхто не любив.
У виставі задіяні два акторські склади. Роль римського імператора грають талановиті актори Віталій Ажнов та Олександр Рудинський.
Віталій Ажнов і Олександр Рудинський на фото Юлії Вебер з Facebook-сторінки Івана Уривського
"Холоднокровний убивця чи божевільний політик-ідеаліст, зіпсоване безмежною владою дитя чи неадекватний заручник скажених політичних обставин, коли політик отримує безмежну владу і випробовує усі злочинні механізми, аби цю владу утримати у власних руках?", - такі питання сформулювали новою виставою франківці і зокрема режисер-постановник Іван Уривський.
На фото Юлії Вебер - режисер Іван Уривський
Трейлери до вистав з Facebook Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка
Судячи з відгуків на Facebook - сторінці Івана Уривського, йому знову вдалось вразити столичного глядача, у тому числі й чиновників від Мінкульту. Ті, кому пощастило переглянути виставу (квитки на три вистави у липні були розкуплені миттєво), традиційно не скупляться на компліменти її творцям.
Рекомендує подивитися "Калугулу" Уривського і Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко, назвавши виставу чудовою.
Фото з Facebook-сторінки Івана Уривського
Голова Державного агентствоа України з питань мистецтв та мистецької освіти, Позаштатна радниця у Міністерстві культури та інформаційної політики України Галина Григоренко поділилась своїми враженнями у соцмережі.
"Перша прем’єра з початку війни. Принаймні для мене, в Києві. І це справжній згусток емоцій. Зчитуєш, відчуваєш, ненавидиш, дихаєш і задихаєшся разом з ними: Віталій Ажнов, Акмал Гурезов, Roman Yasinovskyi, Ксенія Баша, Людмила Смородіна. Браво, Іван Уривський, Petro Bogomazov, Тетяна Овсійчук Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка", - написала вона.
Переглянувши "Калігулу", багато хто проводить паралелі з сьогоденням, чому сприяє філософія постановки Уривського. На сцені "імператор" визирає часом з такого собі "бункера", таким чином ніби відтворюється аналогія з нашим сучасником - простолюдином-ФСБшником, котрому не терпиться увінчати свою голову лавровим вінком.
"Ставити Калігулу, коли на твою країну напав божевільний диктатор - ризиковано. Паралелі, здається, очевидні. Але тільки здається. Бо навіть диктатори мають душу. Звісно, якщо йдеться про людину, а не лише її оболонку, як з пуйлом", - пише Ольга Грицик (Телеканал "Україна").
Віра Доленко (журналістка, ведуча на Українському радіо), якій вдалося потрапити на допрем'єрний показ "Калігули", зазначає:
"Гарний, світлий, піднесений настрій, яким я пройнялася на благодійному ярмарку, різко змінився у театрі ім.Івана Франка, бо присутні на допрем'єрному показі вистави"Калігула" за мотивами твору Альберта Камю, поринули у вир неймовірної жорстокості і цинізму римського диктатора і тирана Калігули. Але час його правління - не давній, а сьогоднішній... І це відчутно в кожній фразі, мізансцені, музиці, сценографії, і звісно грі акторів. Їх фізичне і психологічне навантаження на межі... Так,. "Калігула" став уособленням зла , яке треба знищувати ще у паростках... І ми українці це усвідомлюємо як ніколи.. Історія психічно хворого правителя держави і самодура має бути попередженням усьому людству, адже фатальні наслідки абсолютної влади можуть бути незворотні..,..,...Особисто для мене, це знову емоційне потрясіння від франківців, зокрема, від постановки режисера Івана Уривського , сценографіїї Петра Богомазова, і виконання ролі Калігули молодим, з величезним творчим потенціалом актором Віталієм Ажновим".
Водночас журналіст видання "Дзеркало тижня", відомий театральний критик Олег Вергеліс принагідно згадав найпершого виконавця ролі Калігули у п' єсі Альбера Камю на світовій сцені. Таким актором був Жерар Філіпп, якого критики згодом називали "великим".
Журналіст звертає увагу на той факт, що "Калігула" Жерара Філіппа з'явився у Парижі 1945 року, коли столиця Франціі ще не забула наслідки нацистської окупаціі. Успіх вистави і ролі Калігули тоді ж формував і сам Час, коли текст Камю про божевільного диктатора звучав гостро, пронизливо, потрапляючи у настрої Парижу, втомленого, незламного та злого через навалу нацистських загарбників.
Щодо створеного Жераром Філіпом образу римського імператора, як пише Олег Вергеліс, Критики згодом писали, що в ньому змагалися між собою палкий романтик та підступний хворобливий лиходій-маніяк.
Які ж образи створили Віталій Ажнов та Олександр Рудинський разом з режисером та усією командою творців вистави, криворіжці можуть побачити самі, адже тепер вистава "Калігула" буде у репертуарі Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка.
Фото з Facebook-сторінки Івана Уривського