В Україні триває дискусія щодо майбутнього радянських пам'ятників, пов'язаних з подіями Другої світової війни. Згідно з дослідженням Фонду "Демократичні ініціативи" у співпраці з компанією "Оперативна соціологія", 37% українців вважають, що ці пам'ятники є невід'ємною частиною історії та повинні залишитися недоторканими.
Дослідження показало, що 28,7% респондентів висловили думку, що слід прибрати лише ключові радянські символи з пам'ятників, залишаючи основну структуру недоторканою. Ще 28,5% вважають, що рішення щодо майбутнього пам'ятника має бути ухвалено з урахуванням історії, зовнішнього вигляду та того, на честь кого він був встановлений. 19,4% вважають, що слід залишити лише ті пам'ятники, які розташовані на території поховань, а 13,6% виступили за повний демонтаж усіх пам'ятників, які не знаходяться на музейних або цвинтарних територіях, вбачаючи їх як частину пропагандистської кампанії.
Зауважимо, що 3,3% відповідей були класифіковані як "інше", 1,5% респондентів висловили байдужість до цього питання, а 2,5% не дали конкретної відповіді.
Однак важливо враховувати, що питання вшанування пам'яті про Другу світову війну розглядається в ширшому контексті. За результатами опитування, 48,5% вважають, що потрібно вшановувати всіх, хто боровся з нацизмом та всіх жертв війни. Тим не менш, 33,2% підкреслюють необхідність пам'ятати про українців, які внесли свій вклад у перемогу в Червоній армії. Деякі респонденти (27,8%) вказали на важливість в ушануванні пам'яті, уникаючи пафосу та мілітаризації , а 25% вважають, що головною фокусом повинні бути історії конкретних людей.
Опитані також висловили свою думку щодо встановлення 8 травня Днем пам'яті та перемоги над нацизмом. За результатами, 62,1% українців повністю підтримують це свято, 17,1% скоріше підтримують, 5,6% взагалі не підтримують, а 4,5% є байдужими до цього питання.
Дослідження, проведене на замовлення Українського інституту національної пам'яті, враховувало думку 1 875 респондентів.