Сьогодні, 14 грудня, петиція до Президента України Володимира Зеленського з закликом подати та визначити невідкладним законопроект, який забезпечить скасування “правок Лозового-Іонушаса” у повному обсязі, за годину набрала необхідні 25 тисяч голосів.
Як повідомляє сайт 0564.ua, на цей час петиція вже зібрала більше 29 тисяч голосів.
Автор цієї петиції - антикорупціонер Віталій Шабунін (Центр протидії корупції) раніше пояснював, що народні депутати "скасували частинку правок, проте спеціально залишили ключові дірки, які дозволять ТОП-корупціонерам і надалі уникати покарання".
"В такий спосіб частина комітету на чолі зі “слугою” Іонушасом хочуть обдурити і українців, і західних партнерів (які фінансують 60% національного бюджету!)", - написав антикорупціонер у соцмережі.
Шабунін наголосив, що у законодавстві "залишають ключові дірки для ТОП-корупціонерів", навіть попри заяву послів G - 7 - ключових партнерів України! Отож, за його словами, "це призведе до чергової хвилі новин в Західних медіа про українську владу, яка захищає корупціонерів. Це в свою чергу вдарить по виділенню такого необхідного Україні фінансування".
Після цього Віталій Шабунін зареєстрував петицію до Президнта, у якій зазначив:
"Закликаю Президента подати та визначити невідкладним законопроект, який скасує “правки Лозового-Іонушаса” у повному обсязі.
28 листопада 2023 року суд визнав такими, що підлягають закриттю, усі судові провадження у справі Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) щодо олігарха Ігоря Коломойського.
Відповідальності за корупцію уникають фігуранти інших резонансних корупційних справ. Зокрема, Вадим Альперін, якого Президент у 2019 році назвав “одним із хрещених батьків контрабанди”, а також фігуранти першого епізоду справи “Роттердам+”, адвокатом олігарха Ахметова у якому виступав заступник голови Офісу Президента Олег Татаров. Корупційну справу самого Татарова також успішно закрили.
Причиною закриття всіх цих проваджень є не відсутність вини підозрюваних, а положення Кримінального процесуального кодексу, які діють в Україні з 16 березня 2018 року. Вони були ухвалені Верховною Радою VIII скликання 3 жовтня 2017 року за пропозицією народного депутата Андрія Лозового, через що отримали умовну назву "правки Лозового".
Головною метою ухвалення цих правок стало створення лазівок для уникнення відповідальності чиновників та олігархів за корупцію. Проте наразі завдяки ним покарання уникають також особи, які вчинили інші тяжкі чи особливо тяжкі злочини — шахрайства та навіть зґвалтування.
Про необхідність скасувати “правки Лозового” вже висловилися посли країн G7. Переглянути Кримінальний процесуальний кодекс (КПК) щодо цих норм вимагає Єврокомісія у звіті про прогрес України щодо вступу до ЄС.
8 грудня 2023 року Верховна Рада України відмовилася скасовувати ці шкідливі норми повністю та ухвалила законопроект №10060, який згодом підписав Президент України. Депутати залишили чинними найшкідливішу частину “правок Лозового” – про те, що справи підлягають безумовному закриттю в разі збігу строку розслідування після підозри. На практиці саме цю норму найбільше використовують для безпідставного і штучного закриття справ топ корупції.
Ухваливши такий закон, депутати погодилися з позицією членів та голови правоохоронного комітету парламенту Сергія Іонушаса. Після чого ці шкідливі норми доцільно називати “правками Лозового-Іонушаса”.
Відповідно до статті 93 Конституції України, Президент України має право законодавчої ініціативи у Верховній Раді України. Законопроекти, визначені Президентом України як невідкладні, розглядаються Верховною Радою України позачергово.
Зважаючи на це, закликаю Президента України Володимира Зеленського подати та визначити невідкладним законопроект, який забезпечить скасування “правок Лозового-Іонушас” у повному обсязі.
А саме – скасує пункт 10 частини 1 статті 284 КПК, що надає безумовну підставу для закриття справи в разі збігу строку слідства після підозри. А також повернути порядок продовження строків слідства, який діяв до “правок Лозового”, шляхом передбачення можливості продовження строку розслідування в межах визначених законом прокурором замість судді (зміни до статей 294, 295 КПК та скасування статті 295-1)".
Згодом автор петиції повідомив, що у ОПУ відмовились реєструвати його петицію.
Тому він змушений був подати петиції вдруге. Таким чином сьогодні, 14 грудня, вона була зареєстрована, а вже через годину під нею поставили підписи більше 25 тисяч українців.
Отож тепер суспільство очікує на реакцію Президента України.
Слідкуйте за новинами в Telegram.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Facebook.
Читайте нас на Google News.