Вже майже два роки поспіль миколаївські підприємства працюють в умовах війни. російські агресори продовжують тероризувати населення, завдаючи удари по критичній інфраструктурі, а фахівці, не зважаючи на це, міцно тримають свій фронт.
Редакція 0512.ua вирішила дізнатися з якими складнощами у 2023 році зіткнулися підприємства Миколаєва, як подолали проблемні питання та чого досягли.
«Миколаївобленерго»
В АТ «Миколаївобленерго», переживши найважчу зиму 2022 - 2023 рр, зізнаються, розуміли, що мають акумулювати всі наявні засоби та сили для ліквідації руйнувань та пошкоджень, яких зазнали електромережі Миколаївської області в ході активних бойових дій.
Говорять - подекуди ступінь пошкодження сягала 80%.
- На сьогодні всі звільнені населені пункти заживлено; за зверненням споживачів, які повертаються у власні домівки, проводиться підключення окремих домогосподарств (якщо власники відсутні, електропостачання не відновлюється з міркувань безпеки). Вживаються максимально можливі організаційні та технічні заходи задля відновлення електромереж, пошкоджених внаслідок активних бойових дій: з початку року відремонтовано 168 та замінено 63 силових трансформаторів,- розповіли в «Миколаївобленерго».
Для відновлення повітряних ліній компанії знадобилося 1136 стійок. Самих проводів використали 2186,174 км.
- Фахівці Миколаївобленерго готові кожного дня застосовувати всі свої сили та досвід, аби не допустити довготривалого знеструмлення споживачів. Проте ми маємо розуміти, що ми не єдині, хто готувався до осінньо-зимового періоду. Ворог також напевно не сидить, склавши руки, а акумулює сили та засоби для нанесення нищівних ударів, в тому числі і по інфраструктурі по всій країні. Від того, наскільки успішно нам вдасться дати відсіч цим атакам, напряму залежить, чи матимуть українці в цілому і миколаївці, зокрема, світло та тепло взимку,- пояснили в АТ.
Чималим випробуванням для енергетичної інфраструктури може стати і негода:
-Сильний вітер, мокрий сніг чи дощ за температури близько 0 – все це, не менше за орків, кидає енергетикам виклик. Початок цього осінньо-зимового періоду також супроводжувався погодними вибриками, через які було знеструмлено сотні населених пунктів, в яких тисячі людей декілька діб очікували на відновлення електроживлення. «Миколаївобленерго» працювало цілодобово і без вихідних, доки останні споживачі не були заживлені (після цього наші бригади відправилися на підмогу колегам в Одеській області, де негода призвела до ще більш катастрофічних наслідків – але то вже інша історія),- розповіли в «обленерго».
Серед складнощів, із якими Товариству довелося зіткнутися протягом цього року, як і у 2022-ому – брак спецтехніки та кадровий голод:
- Чимало наших фахівців добровільно відправилися на фронт, ще більшу кількість – було мобілізовано, тому на сьогоднішній день маємо сотні вільних вакансій і, користуючись нагодою, запрошуємо на роботу молодих фахівців!
Також значна частина автопарку «Миколаївобленерго» влітку минулого року постраждала або була повністю знищена під час ракетного удару:
- Сьогодні, завдяки підтримці міжнародних партнерів, потрохи вдається закупати спецтехніку, ще більше планів в цьому напрямку маємо на рік наступний – інакше, навіть за наявності достатньої кількості бригад, виконувати відновлювальні роботи чи навіть просто дістатися місця аварії миколаївським енергетикам не буде на чому.
«Миколаївоблтеплоенерго»
Директор ОКП "Миколаївоблтеплоенерго" Микола Логвінов розповів, що цьогоріч, незважаючи на продовження повномасштабної війни, завдяки збройним силам, робота ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» проходила у штатному режимі.
Своєчасна підготовка до опалювального сезону дозволила підприємству запустити всі котельні упродовж трьох днів.
- У нас всього 96 котелень, з яких 55 було запущено у перший день, 33 котельні в другий день, і решта об’єктів у третій. Тобто всі наші споживачі були з теплом у максимально короткі терміни. Були деякі нюанси, які стосувалися окремих будинків, проте там запитання до балансоутримувачів, які роками нехтували підготовкою внутрішньобудинкових систем опалення, не проводячи обов’язкових робіт: гідравлічні випробування, гідропневматичне промивання тощо. ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» в рамках підготовки до опалювального періоду проведено гідравлічні випробування на майже 237 км теплових мереж (у двотрубному обчисленні), - підготовлено до роботи 96 котелень, 118 індивідуальних і центральних теплових пунктів, також було замінено близько 5,5 км тепломереж (у двотрубному обчисленні), зокрема мова йде про вул. Космонавтів та вул. Озерну, капітально відремонтовано 22 котлоагрегати, проведено чергову метрологічну повірку 406 вузлів комерційного обліку тепла, 70 лічильників було замінено новими, а 41 – відремонтовано,- зазначив Логвінов.
Також, за словами Миколи Логвінова, в умовах відсутності питної води у системі централізованого водопостачання через руйнування водогону військами рф, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» було забезпечено видачу близько 100 мільйонів літрів води, придатної для споживання:
- Це стало можливим завдяки функціонуванню 79 точок видачі води, 75 з яких працює на видачу очищеної води населенню.
Директор ОКП "Миколаївоблтеплоенерго" поділився і планами на наступний рік:
- Планів багато, і це в першу чергу, завдяки підтримці міської влади та міжнародних донорів. Зокрема зараз ми розпочали встановлювати когенераційні установки. Маємо їх 4, які будуть виробляти 4 мВт електричної енергії. У планах підприємства побудувати установку потужністю 22 мВт. Якщо нам це вдасться, ми повністю закриємо потребу всієї критичної інфраструктури Миколаєва в електричній енергії. Окрім того, є плани зменшити витрати газу та перейти на альтернативні джерела палива. Для цього ми вже маємо і плануємо тільки збільшувати кількість котелень, що працюють на біопаливі, аби в перспективі перейти на відновлювальні джерела теплової та електричної енергії.
Миколаївська філія «Газмережі»
Найголовнішою подією, яка сталася па підприємстві цього року, єперехід АТ «Миколаївгаз»під державне управління групи "Нафтогаз".
-Перш за все хочу подякувати своєму колективу. Колектив це професійні, вмотивовані спеціалісти. З 15 серпня АТ «Миколаївгаз» перейшло під управляння держави для стабілізації роботи енергетичного сектору в умовах воєнного часу, а з 1 жовтня ми стали частиною державної компанії «Нафтогаз України». Це велика відповідальність перед нашими споживачами і перед державою. Миколаївщина це регіон, який потерпав від обстрілів окупантів, значних пошкоджень зазнала і газова інфраструктура. На початок 2023 року ми мали 17 населених пунктів, які були зі зруйнованою газовою інфраструктурою. Станом на кінець року залишилось два населених пункти де ще продовжують працювати наші спеціалісти над відновленням мереж. Ми доклали максимум зусиль, щоб повернути газ в ті населені пункти, куди почали повертатись люди, які були змушені покинути свої домівки рятуючись від обстрілів,- коментує директор Миколаївської філії «Газмережі» Віталій Лазаренко.
Так само, як і «Миколаївобленерго», Миколаївська філія «Газмережі» зробила висновки під час зими 2022 – 2023 рр, коли рашисти атакували критичну інфраструктуру, і провела велику роботу з захисту об’єктів:
- Ми навчені досвідом попереднього року і провели велику роботу з захисту об’єктів критичної інфраструктури, це наші шафові газорегулюючі пункти, вимикаючі пристрої. Також готувались до опалювального сезону, виконали заміну 36 ШГРП (шафовий газорегулюючий пункт), провели ремонт 15 ГРП (газорегулюючі пункти), встановили 667 КБРТ (комбінований будинковий регулятор тиску), встановили 15 050 лічильників,- розповів Лазаренко.
Віталій Лазаренко підкреслив, що попри постійні обстріли, працює Очаківська дільниця та місто забезпечене послугою розподілу газу і Миколаїв не на день не залишався без газопостачання:
- Тому, я гадаю, що колектив впорався з головним завданням – втримати стабільний розподіл газу в регіоні для комфорту клієнтів. Хочу подякувати споживачам, які сплачують за послугу, адже кошти з тарифу це єдине джерело фінансування нашої роботи і ця підтримка важлива для всіх нас. Ми продовжимо працювати над модернізацією газової інфраструктури регіону, щоб кожен споживач був забезпечений стабільним, безпечним розподілом газу»,- резюмував директор Миколаївської філії «Газмережі» Віталій Лазаренко.
«Миколаївелектротранс»
Директор КП «Миколаївелектротранс» Юрій Сметана називає однією зі складнощів поточного року - пошуки можливостей для відновлення та подальшого розвитку нашого підприємства:
- Ми адаптуємось під роботу в час війни, тож у цьому напрямі є свої напрацювання. Сподіваємось, вони покажуть свої результати у наступному році.
Протягом року «Миколаївелетротранс» розвозив очищену воду для містян за допомогою трамваїв- та тролейбусів-водовозів. Працюють і дві стаціонарних точки видачі очищеної води.
До того ж, вдалося відновити поставку нових тролейбусів:
- По-перше, ми продовжили виконувати своє основне завдання - щоденно перевозити пасажирів на тролейбусах і трамваях. Також весь рік працювали над розведенням очищеної води для містян і будемо робити це до тих пір, поки в цьому буде потреба. Серед досягнень року - те, що з середини року нам вдалося відновити поставку тролейбусів Дніпро і загалом ми отримали 7 одиниць. Залишається отримати ще 3, щоб повністю закінчити проект з закупівлі 40 нових тролейбусів Дніпро. Цього літа вони показали класний результат роботи з системою кондиціонування - за це ми отримували багато позитивних відгуків наших пасажирів,- розповів Юрій Сметана.
Також, за словами директора КП, один із здобутків «електротрансу» у поточному році це навчання водіїв:
- 33 людини, які закінчили навчання для отримання професії водія тролейбуса. Для нас ці люди - суттєве посилення наявного водійського складу, щоб мати змогу реалізовувати наступні проекти розвитку тролейбусного депо.
А наприкінці року підприємству вдалося зробити можливість онлайн оплати за проїзд для користувачів усіх банків України.
- Раніше таку можливість мали тільки користувачі ПривБанку. Головне, що на це ми не витратили жодних бюджетних коштів. Також ми отримали важливу допомогу від наших колег з Праги. Для нас передали дві унікальні автовишки для обслуговування контактної мережі, які плануємо запустити в роботу на лініях наступного року. Загалом, другий рік війни був спокійнішим завдяки тому, перестали бути щоденні обстріли міста. Це дає нам змогу продовжувати працювати під захистом ЗСУ, яким ми допомагаємо та підтримуємо. Віримо, що в цій єдності нам вдасться дійти до спільної Перемоги!,- наголосив Юрій Сметана.
«Миколаївпастранс»
В. о. директора КП «Миколаївпастранс» Ігор Кушнір зазначає, що 2023 рік для підприємства був насиченим та продуктивним.
Окрім своїх основних задач та обовʹязків,перевезення пасажирів, КПзалучали також до корисних справ для громади міста.
- Підприємство як і в 2022 році, продовжує допомагати Збройним Силам України з перевезенням військовослужбовців та ремонті транспортних засобів ЗСУ. Регулярно здійснює перевезення до залізничного вокзалу Одеси та назад організованих груп дітей, які оздоровлюються на заході України. Наші працівники транспортували карети швидкої допомоги з міста Нарбон (Франція), які на даний час забезпечують потреби містян. Вже чотири місяці КП «Миколаївпастранс» забезпечує перевезення команди міського баскетбольного клубу «НІКО-БАСКЕТ» для участі в чемпіонаті України з баскетболу. Підприємство на чолі з міської радою, налагодило співпрацю з Німеччиною, Чехією, Норвегією, Францією. За результатами спільної роботи місто отримало загалом 13 автобусів цього року. Крім того, КП "Миколаївпастранс" бере активну участь в громадському житті міста. Так, долучалися до загальноміських толок з прибирання парків та скверів Миколаєва. А в жовтні ми взяли участь у челенджі зі збору коштів для миколаївських військових, - розповідає Ігор Кушнір.
Щодо складнощів, то в.о. директора підприємства називає брак кваліфікованих кадрів:
- Підприємство потребує водіїв категорії Д та слюсарів. Користуючись нагодою запрошуємо на роботу цих спеціалістів. КП "Миколаївпастранс" забезпечує: офіційне працевлаштування; графік роботи згідно із законодавством України; гідну заробітну плату; соціальні гарантії. Пишіть нам на електронну адресу: [email protected] або дзвоніть за телефоном 0507680483 Дивимося з оптимізмом на 2024 рік та впевнені, що всі наші плани втілимо в життя. Головне, перемогти ворога та повернутися до мирного життя,- резюмував Кушнір.