Сегодня:
Последние записи
Протягом 9 січня та в ніч на 10 на території Миколаївської області зареєстровано 6 пожеж.Як повідомляє прес-служба Головного управління ДСНС України в Миколаївській області, всі пожежі стались у жи...
В місті Хуст на Закарпатті 9 січня сталася пожежа в гуртожитку. Загоряння виникло в кімнаті на третьому поверсі п’ятиповерхової будівлі.Про це повідомили на сайті ДСНС Закарпаття. За інформацією ві...
Київ – це унікальне місто, з давньою історією та безліччю цікавих пам’яток. У столиці є багато місць, які відомі не тільки українцям, а й закордонним гостям. Кожен, хто живе у Києві чи хоча б на де...
Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала ударів по 9 районах зосередження особового складу противника. Підрозділи ракетних військ уразили район зосередження особового складу, озброєнн...
Баннер

Стрімке скорочення кількості і невтішні прогнози - яка ситуація з населенням в Україні

2024-01-02 06:28:19
Источник: https://www.0372.ua/

Стрімке скорочення кількості і невтішні прогнози - яка ситуація з населенням в Україні

Населення України за останні роки значно зменшується. На відтік громадян, спад народжуваності та підвищення смертності вплинула війна з росією на Сході, апогеєм якої стало повномасштабне вторгнення у лютому 2022 року.

Фахівці Інституту демографії та соціальних досліджень НАН прогнозують, що з такими темпами до 2030 року наше населення може зменшитись до 35 мільйонів у порівнянні з майже 42 мільйонами у 2020. 

Навіщо державі люди 

Люди є одним із основних ресурсів для успішного функціонування держави та підтримки економіки. Знання, фізична сила та час - те, що безцінно для будь-якої держави, первинна основа для її створення і подальшого розвитку. Люди приносять державі гроші за рахунок податків, що є основою доходів державного бюджету.

Кількість населення - це також мобілізаційний потенціал, що корелюється зі спроможністю країни дати відсіч у разі війни.

Недарма існують цілі інституції, які займаються вивченням демографічної ситуації та стежать за відтворювальним процесом суспільства. 

Як зменшувалося населення України протягом років 

У перший рік проголошення незалежності в Україні за даними Державної служби статистики проживали майже 52 мільйони громадян (51 944,4).

Наша чисельність була найбільшою у 1993 році - 52 млн 244,1 тис. громадян. З того часу фіксується постійний спад кількості жителів. 

Наприклад, у 2000 році українців уже стало 49 млн 429,8 тис., у 2010 - 45 млн 962,9 тис. У 2015 році в статистику вже потрапили дані без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя - 42 млн 929,3 тис. У 2020 році ця цифра становила 41 млн 732,8 тис. 

На початку лютого 2022 року (до повномасштабного вторгнення) чисельність населення в Україні становила 41 млн 130,4 тис. осіб. 

У 2023 році підрахунки були вже не чіткими та відрізнялись у різних інститутах через хід повномасштабної війни та різні підходи у складанні статистики.

Інститут демографії та соціальних досліджень оцінив кількість населення станом на 1 січня 2023 року від 28 до 34 млн осіб.

Український інститут майбутнього у травні 2023 року оцінив населення у 29 млн осіб.

Що впливає на зменшення населення

Головною причиною скорочення населення України був і є відтік людей за кордон. До 2014 року та повномасштабної війни це була здебільшого трудова міграція і пошук кращого життя. Після 2022 року - вимушений виїзд через загрозу життю і здоров’ю, втрату житла чи окупацію регіонів, а також відсутність бачення оптимістичного майбутнього. Як повідомляє Опендатабот (українська компанія, що надає доступ до державних даних з основних публічних реєстрів), з січня 2022 по червень 2023 року, державні кордони України перетнули 50 млн разів. З них залишили Україну 26,36 млн осіб, а в’їхали — 23,66 млн осіб. Тобто різниця між тими, хто виїхав та в’їхав до України, склала 2,7 млн осіб, з них - 2,4 млн - це українці, які поїхали і не повернулись назад. 

Причиною зменшення кількості українців також є смертність, яка перевищує народжуваність. Якщо спиратись на дані Державної статистики, то загальне скорочення чисельності населення станом на січень 2022 року склало 36,9 тис. осіб, а на 100 померлих припадало всього 32 живонароджені дитини. Передчасні смерті можуть бути пов’язані з недостатнім доступом до якісної медичної допомоги, низьким рівнем здоров’я і недостатньою профілактикою хвороб, низьким рівнем життя та шкідливі звички. Найпоширеніші захворювання серед українців, які призводять до смерті - це серцево-судинні захворювання. 

У 2022 році повномасштабна війна підвищила показники смертності в Україні. За приблизними оцінками управління Верховного комісара ООН із прав людини, з 24 лютого 2022 року до початку вересня 2023 року безповоротні цивільні втрати в Україні оцінюють у 9 806 загиблих. Варто зазначити, що ці цифри можуть бути більшими, оскільки поки немає можливості оцінити ситуацію на тимчасово окупованих територіях.

Точна кількість загиблих українських військових не розкривається, проте у керівництві держави все ж озвучували певні цифри. З останніх - тогорічна заява радника Офісу президента України Михайла Подоляка про 10-13 тисяч загиблих.

Активісти спільноти "Книга пам'яті полеглих за Україну" підрахували кількість загиблих з початку повномасштабного вторгнення проаналізувавши інформацію з відкритих джерел. 

"Підсумовуючи всі дані про бойові та небойові втрати Сил оборони, можна сказати, що станом на день публікації (14.11.2023) маємо 24500 підтверджених загиблих (померлих), чиї імена відомі, 15 тисяч зниклих безвісти, 3400 полонених” - стверджують учасники проєкту "Книга пам'яті".

Чим загрожує Україні демографічна криза та які прогнози соціологів

Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Елла Лібанова у листопаді цього року в ефірі телемарафону заявила, що за попередніми прогнозами населення України до 2033 року може становити від 26 до 35 млн людей (у кордонах 1991 року). За її словами, повернутись до показника 45 мільйонів ми не можемо.

У Національній академії наук дали на 2100 рік прогноз у 22 мільйони українців.

Демографічна криза в Україні може стати проблемою загальнодержавного масштабу і загрожувати нестачею робочих рук, зокрема для повоєнного відновлення країни. Ця тема вочевидь буде однією з найгостріших в найпріоритетніших після закінчення бойових дій для держави. 

Задля вирішення цієї проблеми необхідно буде впроваджувати активну комплексну демографічну політику. Вона має складатись з багатьох пунктів. Перш за все - це повернення наших громадян з-за кордону, а для цього необхідно створити безпечні та сприятливі умови. Також нам, ймовірно, доведеться залучати людей з інших країн задля відбудови України, адже після закінчення бойових дій попит на робочу силу зростатиме. 

Також треба зважати на турботу про здоров’я, зокрема психічне, підтримку здорового способу життя, доступу до якісної медичної допомоги. 

Звісно ж треба буде потурбуватись про рівень народжуваності. Для цього варто створити необхідні умови і стимули, зокрема грошові та безпекові. 

Після війни Україні доведеться плідно попрацювати задля збереження людського ресурсу, адже саме люди є будівельним матеріалом для будь-якої держави. 


Кримінал
У Кам’янці-Подільському оштрафували чоловіка, син якого зривав уроки в школі. Батька школяра вже не вперше судять за подібне порушення, однак, лише цього разу суд призначив йому штраф за неналежне ...
Пригоди
У Полтавській області через погодні умови без газопостачання залишилися мешканці десяти сіл Великобудищанської громади та двох сіл Зіньківської громади. Про це у своєму Телеграм-каналі повідом...
Суспільство
Ромашковий чай - не тільки приємний напій з ніжним ароматом, а й цілющий засіб, відомий своїми позитивними впливами на організм. Давайте розглянемо кілька ключових аспектів його корисних властивост...
Суспільство
Вчора ввечері агресор атакував Нікополь дроном-камікадзе. Про це повідомив керівник ДніпроОВА Сергій Лисак.Внаслідок атаки пошкоджені 2 приватні будинки, господарська споруда та лінія електропереда...